Sovětská jaderná ponorka K-141 Kursk
Název vraku: Sovětská jaderná ponorka K-141 Kursk

Lokace:Rusko - Severomorsk
Max. hloubka: 108 m
Popis: „Je příliš velká tma na psaní, ale pokusím se o to. Zdá se, že nejsou žádné šance, 10 až 20 procent. Doufejme, že aspoň toto bude někdo číst. Zde je seznam osob z druhé sekce, kteří jsou teď v devítce a pokusí se odsud dostat. Pozdravy všem, není třeba zoufat. Kolesnikov.“
Kapitán Kolesnikov ve svém chaotickém raportu těsně před koncem.

K-141 Kursk, pojmenovaná podle stejnojmenného západoruského města, byla neblaze proslulá ruská jaderná ponorka třídy Oskar (rusky Antěj) operující v letech 1994 – 2000 ve prospěch Severní flotily převážně v Severním ledovém oceánu.
Kursk a rodinka moderních plavidel kolem něj byla, ač ještě se sovětsko-komunistickou minulostí, právem považována za chloubu námořních ambicí z velikého výprasku se vzpamatovávajícího Ruska. Díky modernímu dvojitému pancíři kolovaly mýty o tom, jak je Kursk – podobně jako ve své době Titanic – nepotopitelný. Kdo by to byl čekal, že mu po necelých šesti letech služby zlomí vaz interní exploze v torpédové komoře v rámci jednoho z naprosto zbytečných cvičení, čímž způsobí smrt na 130 mladým mužům...
Bylo by však chybou domnívat se, že by byla ponorka Kursk navzdory hloupé chybě s nezkontrolováním skutečného stavu torpéd v roce 2000 již zastaralá nebo dokonce humpolácky zkonstruovaná. Naopak je zázrakem, že se výbuch – díky bezkonkurenční práci ruských inženýrů – neprodral až ke dvěma jaderným reaktorům, který by pravděpodobně způsobil mořskou katastrofu epických proporcí.
Bezprostředně po nehodě, kterou přirozeně nakonec nikdo nepřežil, se vynořila řada spekulací a více či méně hloupých konspiračních teorií (protisovětský terorista na palubě, útok americké strany, apod.), ale ty spíše jen pomáhaly zakrývat opětovnou ruskou nedbalost, evakuační neschopnost a celkově mizerný přístup k lidskému životu.
Kursk ležel beznadějně potopen v promrzlém a věčně zamrzlém Barentsově moři přijatelných 108 metrů hluboko přibližně na 70. stupni severní šířky, asi 135 kilometrů vzdálen od nejbližšího přístavu Severomorsk na poloostrově Kola. Kursk byl přitom se svým ponorem 500 metrů prokazatelně schopen operovat i ve trojnásobné hloubce. Proradné moře se však z dalšího cenného skalpu neradovalo dlouho – jistá nizozemská společnost si dala tu práci a vyzvedla torzo Kursku a přivlekla ji do nedalekého Murmansku. Na dně tak zůstává pouze výbuchem rozmetaná příď ponorky.

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com
 
10 GB Hosting za 25 Kč

Kvalitní hostingová služba za 25 Kč

Rychlé půjčky

Rychlé půjčky do výplat. První rychlá půjčka ZDARMA.

Geek Trička

Hadry pro opravdové Geeky, a zapálené Ajťáky.

Filmy - War-forum.net

Filmy ke stažení zdarma.

Ubytování zaměstnanců

Levné ubytování zaměstnanců v Praze