Ras Mohammed - Žraločí útesy
Pobřeží Rudého moře představuje jednu z nejvyhledávanějších potápěčských oblastí na světě. Tamější podvodní scenérie obdivují jak amatérští tak i velmi zkušení potápěči. Velmi slavnou a veřejnosti dosti známou lokalitou je národní park Ras Muhammed. Nachází se asi 30 km od navštěvovaného egyptského letoviska Sharm el Sheikh, které často bývá tzv. startovací potápěčskou stanicí. Nabízí totiž ideální podmínky i nezapomenutelné zážitky při pouhém šnorchlování. My se dnes ale vydáme po stopách skutečného ponoru. Za hranice rekreačního potápění přímo k Žraločím útesům.
Ras Mohammed
Žraločí útesy, známé spíše jako Shark Reef, patří mezi nejvyhledávanější potápěčské lokality s korálovými útesy. Rozhodně však nepatří na seznam víkendových ani amatérských potápěčů. Neporušený podmořský život ve stovkách barevných odstínů představuje na druhé straně značné potenciální riziko. Abychom mohli uskutečnit ponor do křišťálově průzračné mořské vody, která je domovem tisíců druhů hejn ryb, mořských želv, manty obrovské, barakud i žraloků, musíme mít kromě značné dávky odvahy také velké zkušenosti. Žraločí útesy najdeme při nejjižnějším cípu Sinajského poloostrova. Rozkládá se tu národní park Ras Muhammed, který zahrnuje plochu s rozlohou 480 km2. Název je tradičně arabský, slovo ras v překladu znamená mys, jedná se tedy o pojmenování na oslavu islámského proroka Muhameda. A protože neexistuje žádná oficiální verze překladu, můžete se setkat také s přepisem Ras Mohammed. Celá oblast je přísně chráněna s velmi výstižným heslem „Don´t take anything with you and leave nothing behind!“.
Ras Mohammed Celé území národního parku Ras Mohammed se vyznačuje velmi suchým podnebím s minimálními srážkami, a to i v zimních měsících. Během léta teplota vystoupá ke 40°C, nejnižší teploty dosahují hranice 27°C. Teplota vody se pohybuje v příjemném rozmezí 22° – 27°C. Moře je průzračné, viditelnost dosahuje mnohdy až k 25 metrům. Podmořské proudy mohou být v této oblasti místy velmi silné. Nepochybně se vyplatí prozkoumat terén nejprve na papíře. Výhodou Žraločích útesů je navíc možnost celoroční potápění.
Říká se, že pokud potápěči myslí na Sinajský poloostrov, pak si neodpustí představy na dva nejvýznamnější útesy – Shark Reef a Yolanda Reef. Už jen vizuální představy na strmé stěny padající do hlouby téměř dvou kilometrů mnohým z nás zvedají v krvi adrenalin. Tamější proudy přinášejí k útesům velké množství důležitých živin, to proto je celá oblast tak hustě obydlena. Pro podmořskou faunu a flóru se jedná o ráj na zemi. Nám se tak nabízí jedinečná možnost prohlédnout si mořské živočichy a korály v nepřeberném množství druhů a odstínů barev. Nikde jinde nebudete mít možnost vidět neuvěřitelnou podmořskou rozmanitost v tak malém prostoru. Vrchol potápění tak máme doslova na dosah své ruky. Ras Muhammed je de facto protáhlá korálová stěna, která začíná na jižním cípu Sinajského poloostrova a klesá do hlubin moře. Nejčastěji potápěči začínají v oblasti zvané Anemone City, která je blíže ke břehu. Pobřeží se zde prudce svažuje a je bohatě pokryto korály a velkým množstvím sasanek. A možná právě odsud budete mít nejvíce fotek. Název této oblasti daly sasanky, anglicky nazývané anemone fish. Nechte se unášet mořskými proudy, zanesou vás přímo k Žraločím útesům. Jedná se o zaplavený ostrov, který je obklopený prudce svažitými svahy. Ani na vteřinu vás nenechají myslet na něco jiného, jsou totiž nádherně pokryté jemnými korály, které tvoří domovy pro stovky a desítky zdejších ryb. O další dávku adrenalinu se postará vzdálenější průzkum mimo korálovou stěnu. Právě zde máte největší příležitosti narazit na ryby větších rozměrů. Oblast je známá především pro častý výskyt žraloků a rejnoků. Vězte, že název Shark Reef vznikl z pádného důvodu. Potápěči z celého světa se nesjíždějí do oblasti velké několik kilometrů čtverečních pro nic za nic.
Ras Mohammed Pokračovat můžete přes sedlo podél proudu k dalšímu zatopenému ostrovu – útesu Yolanda Reef. Kromě nádherné podmořské scenérie zde najdete mj. vrak nákladní lodi, která tu v roce 1981 ztroskotala.
Navštěvovanou místní lokalitou je také Jackfish Alley, která však představuje poněkud relaxační a uvolněnější potápění. Objevíte průzračné podmořské jeskyně i menší plošinu, kterou brázdí velký počet rejnoků. Podmořská flóra tvoří jemné korálové zahrady, které si uchováte v představách ještě mnoho dní poté.
Rudé moře a celá chráněná oblast Ras Mohammed představuje doslova Mekku každého potápěče. Podmořské vertikální stěny bohatě porostlé korály nabízí nespočet příležitostí nahlédnout do úzkých štěrbin či dokonce menších jeskyň. Viditelnost v této lokalitě je přímo excelentní. Ponořte se do jedné z nejvíce vyhledávanějších potápěčských oblastí, nechte se unášet proudem a pozorujte podmořské živočichy na kraji Arabského zálivu jako součást bezchybně fungujícího ekosystému.
Ras Mohammed Adrenalin vám nepochybně zvedne několikavteřinový černý stín u Žraločích útesů. O této oblasti se hovoří více než o kterékoli jiné. A právem. Žraločí útesy – Shark Reef hrdě nesou své jméno.
Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com
 
10 GB Hosting za 25 Kč

Kvalitní hostingová služba za 25 Kč

Rychlé půjčky

Rychlé půjčky do výplat. První rychlá půjčka ZDARMA.

Geek Trička

Hadry pro opravdové Geeky, a zapálené Ajťáky.

Filmy - War-forum.net

Filmy ke stažení zdarma.

Ubytování zaměstnanců

Levné ubytování zaměstnanců v Praze