Krokodýl mořský
Krokodýl mořský (Crocodylus porosus) je jeden z největších žijících krokodýlů, přičemž je i největším a nejmohutnějším plazem na celém světě. Samice dosahuje délky přes 3 metry, ale naopak samec může dorůst do neuvěřitelné délky 6 až 7 metrů. Maximální velikost samce byla dokumentována kolem 7 metrů a tento jedinec vážil více než 1000 kg. Jsou však předpoklady, že existují krokodýli, jejichž délka je rekordních 10 metrů, však nic takového není ještě zdokumentované. Obvyklá délka samců je podle průzkumů 5 až 6 metrů. Krokodýl mořský se dožívá nejméně 70 let, ale najdou se i ti, jež překlenuli hranici 100 let.
Dospělí krokodýli z čeledi Crocodylidae se většinou zabydlují na pobřeží nebo se pohybují poblíž pobřeží či mezi ostrovy. Bylo zjištěno, že mnoho jedinců dokáže uplavat velmi dlouhé trasy, které přesahují i 1000 km. Krokodýli mořské máte možnost zhlédnout u jižního až jihovýchodního pobřeží Asie, dále na západním pobřeží Indie, ale jejich poměrný výskyt je i v Bangladéži, na Filipínech či v Austrálii. Libují si v teplejších vodách, nejčastěji v Indickém a Tichém oceánu. Žijí v lagunách, jezerech, močálech, ale také v řekách a v moři. Protože snáší sladkou i slanou vodu, najdete je v blátech u říčních břehů, kde pobývají v zimě. Jakmile nastane teplé počasí, pohybují se spíše ve vodě.
Někteří krokodýli byli zpozorováni na širém moři až tisíce kilometrů od břehu.
Crocodylus porosus je dravec. Mladiství se živí řadou drobných kořistí, jako je například hmyz, členovci, korýši a malé ryby. Dospělí loví větší mořské ryby, jako je žralok, ale dokáže si ulovit i savce, například buvola, klokana či opice. Mají silné zuby, které jim napomáhají při lovu. Pokud si za potravu zvolí větší zvíře, rozdělí si je na menší kousky, a to buď rychlými pohyby hlavy, nebo kroucením těla. Jejich čelisti jsou natolik silné, že dokážou rozdrtit i lebku. K polykání potravy dochází nad hladinou, jinak by se krokodýlovi zaplavily plíce vodou a mohl by se tak utopit. Jejich znakem je, že většinou loví u břehu a v noci. Zajímavostí se stala skutečnost, že vydrží i několik měsíců bez stravy.
Většinu volného času tráví ve vodě a udržuje si tělesnou teplotu mezi 30 až 32 stupňů Celsia. Tato teplota je optimální při trávení a jiných činnostech
. Tito dravci většinou hnízdí v blízkosti vody, aby zůstali samice neustále ve střehu. Rozmnožování probíhá během září a října, přičemž hnízdění trvá celé mokré období od listopadu do března. Vejce váží kolem 113 g a měří 80 mm x 50 mm. Na embru se vytváří vaječné skořápky a zároveň se na skořápce objeví i bílá skvrna. Během následujících pár týdnů, kdy embryo roste, se skvrna rozšiřuje a pokryje celé vejce. Inkubační doba trvá asi 80 dnů, závisí to však na teplotě. Samice po vylíhnutí mláďat zůstává blízko hnízda, aby je ochránila před potenciálními riziky. Během inkubace umírá alespoň 80 % ze všech vajec a méně než 1 % mláďat se dožije věku, kdy nastává dospělost. Mezi hlavní predátory, kteří se stávají hrozbou pro mláďata, patří ptáci, ryby a také dospělý krokodýli.
Krokodýl mořský přilákává turisty do oblastí, v nichž se vyskytuje. Kvůli bezpečnosti je zakázáno koupání, čištění ryb na březích a také uvazování psů v blízkosti vody. Většina útoků na lidi proběhla během mokrého období, což je od listopadu do března. Ročně o život kvůli napadení krokodýla přijde asi 300 lidí. Ve většině případů se jednalo o plavce, který nerespektoval výstrahy. Většina lidí a turistů je v Austrálii neustále upozorňováno na výskyt krokodýlů mořských.
Krokodýl mořský řazený do čeledi krokodýlovitých neboli Crocodylidae je nebezpečný dravec, který je však v současné době na pokraji vyhynutí. Byl totiž dlouhodobě loven pro svoji vzácnou kůži, z níž se vyrábí luxusní boty a kabelky.

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com
 
10 GB Hosting za 25 Kč

Kvalitní hostingová služba za 25 Kč

Rychlé půjčky

Rychlé půjčky do výplat. První rychlá půjčka ZDARMA.

Geek Trička

Hadry pro opravdové Geeky, a zapálené Ajťáky.

Filmy - War-forum.net

Filmy ke stažení zdarma.

Ubytování zaměstnanců

Levné ubytování zaměstnanců v Praze