Koník mořsky
Koník mořský (Hippocampus guttulatus) je druh ryby z čeledi jehlovitých. Koník mořský je znám svým atypickým tvarem těla a hlavy, jež připomíná hlavu koně. Nejčastěji jej můžeme spatřit v Belgii, Chorvatsku, v blízkosti Kypru, ale také ve Francii, Řecku, Itálii, Maroku, Nizozemsku, Portugalsku, Španělsku, Velké Británii, a částečně i v Senegalu. Vyskytuje se převážně u dna a rád se zdržuje na stejném místě.
Konik morsky Držení u dna mu zajišťuje především chápavý ocas, díky němuž je schopen přichytit se k řasám anebo rostlinám a rypcem nasává vodu, z níž filtrauje nezbytnou potravu v podobě drobných korýšů a planktonu. Nedá se říct, že Hippocampus guttulatus je nějaký mocný plavec, protože ve vodě se pohybuje velmi pomalu. Tělo bývá často sušeno a prodáváno jako suvenýr v oblastech, kde se vyskytuje.
Koník mořský je mnohdy nazýván zdrobnělinou koníček. Jeho velikost se většinou pohybuje okolo 16 až 17 centimetry. Největší jedinec, jenž byl zaznamenán, měřil 17,5 cm, což je v palcích 6,89.
Hlava je ohnutá směrem dolů, má vzpřímené esovité držení těla a dlouhý chápavý ocas, který postrádá ocasní ploutve. Jeho rovný rypec, na kterém se nachází malá ústa, tvoří více než třetinu délky hlavy. Za rypcem se nachází dvě malé oči, které se dokážou pohybovat do stran, a to nezávisle na sobě, což zajišťuje koníkovi široké zorné pole. Povrch těla připomíná kostěné destičky, kterých je na jeho těle 48 až 50. Koník je typický pro drobné tvrdé výrůstky, jež se nachází nejen na hlavě, ale také na hřbetě. Hřbetní ploutev je tvořena z 18 až 21 paprsků. Ve většině případů se vyskytuje většinou 19 paprsků. Řitní ploutev je nepatrná a nachází se téměř na konci hřbetní ploutve. Tělo je zbarveno převážně od barvy zeleno-žluté až po hnědou. Zaznamenány byly především barvy, jako je červená, šafránová, pryskyřníková, žlutohnědá nebo hořčicově žlutá. Zbarvení každého jedince je závislé na vegetaci. Mořský koník může také na sobě nést i stopy namodralých skvrnitých teček, které mohou být nejlépe viděny na ocase.
Konik morsky Hippocampus guttulatus dosahuje pohlavní dospělosti za předpokladu, měří-li přibližně 10 centimetrů. Tření probíhá od května do června, avšak někde se uvádí, že tření taktéž probíhá od dubna až do října. Jako lidé, i koník mořský si vybírá svého partnera. Pár je vždy tvořen dvěma partnery, kteří obvykle zůstanou spolu, dokud jeden z nich zemře. Samice mohou produkovat až 1600 vajec na jedno tření. Samička vždy naklade vajíčka o velikosti 2 mm samečkovi do břišního vaku. Samec 3 až 5 týdnů chová zárodky uvnitř vaku. Následně se začínají líhnout mláďata, jejichž velikost dosahuje přibližně 12 mm. Do dospělosti dorůstají zcela sami ve volné vodě.

Chov v Akváriu:
Většina lidí se ptá: „Mohu mořského koníka chovat i doma v akváriu?“ Odpověď zní: „ANO!“ Koník mořský je klidný druh a je považován za bezpečný. Nejlepší je vlastnit koníky v páru. Pokud je akvárium dostatečně velké, můžete mít několik párů pohromadě. Páry Hippocampus guttulatus se dobře přátelí s malými rybami. Nesmyslem je dávat do akvária, které obývá mořský koník, agresivní rybu, s níž bude koník soupeřit o potravu. Nejlepší je použít akvária, jež je vysoké minimálně 40 cm, ale čím větší, tím je bydlení pro koníka pohodlnější a lepší. Doporučená teplota vody je 22 až 25,5 °C.
Koník mořský patří mezi masožravé tvory a při jeho vlastnění byste se měli dostatečně připravit na poskytování potravy. Důležitým faktorem je, aby strava byla nejen pestrá, ale také výživná, která by zabránila následnému hladovění. Mezi oblíbené jídlo koníků patří například garnát či kreveta. Potravu mu rozdělte na menší porce a podávejte mu je během celého dne.
Konik morsky
Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com
 
10 GB Hosting za 25 Kč

Kvalitní hostingová služba za 25 Kč

Rychlé půjčky

Rychlé půjčky do výplat. První rychlá půjčka ZDARMA.

Geek Trička

Hadry pro opravdové Geeky, a zapálené Ajťáky.

Filmy - War-forum.net

Filmy ke stažení zdarma.

Ubytování zaměstnanců

Levné ubytování zaměstnanců v Praze