Muréna obecná

Muréna obecná (Muraena helena) se řadí do mořských dravých ryb z čeledi murénovitých. Pro člověka muréna představuje velmi nebezpečnou rybu, která vás může v ohrožení napadnout anebo ošklivě pokousat. Muréna ale i v mnoha případech útočí na člověka bez vyprovokování, takže není divu, pokud se setkáte s člověkem, kterého vážně zranila právě muréna.Murena Vědci dříve tvrdili, že zuby murény jsou prudce jedovaté, avšak novější informace uvádí, že jed vůbec neobsahují. Nemá sice jedové žlázy, ale i tak může způsobit nebezpečná zranění, která vedou k následným infekcím. Její maso může také být místy a v určitém ročním období jedovaté, čímž vám může způsobit těžkou žaludeční nevolnost a také nervové poruchy, tak si při jeho připravování a také konzumaci dávejte pozor.
Muréna se nachází v severovýchodním Atlantiku, a to přesněji od Britských ostrovů po Senegal. Dále se s ní můžete setkat v Madeiru, na Kanárských ostrovech a také blízko Azorů. Výskyt Muraena helena je zaznamenán i ve Středozemním moři, zejména na skalnatých pobřežích. Muréna obecná obývá oblasti subtropického pásu, který je vymezen přibližně 13° až 52° severní šířky a 32° až 36° západní délky, což je oblast, kterou jsme již zmiňovali – východní Atlantik. Převážně se Muréna zdržuje na stejném území. Potápí se do hloubky od 15 do 50 metrů.
Muréna má silné hadovité tělo s malými okrouhlými žaberními otvory. Břišní ploutve však chybí. Má také hřbetní, ocasní a řitní ploutev, které splývají v ploutevní lem. Její hlava je obohacena okrouhlýma očima a ústa jsou široká, díky čemuž dosahující až za oči. V ústech jsou dlouhé, poměrně ostré, zuby. Zbarvení murény obecné je ve většině případů tmavohnědé se žlutavým anebo bělavým mramorováním, v přední části je mramorování nepravidelné, v zadní části téměř symetrické. Muréna využívá částečně maskování, proto bývá její tělo většinou zbarveno jako okolní skály, což jí napomáhá při schovávání před predátory. Povrch těla je bez šupin a kluzký a dosahuje délky až 1,5 metru.
Murena Muraena helena se řadí mezi dravé ryby, které jsou většinou ukryté ve skalních štěrbinách a jeskyních, s oblibou i v potopených amforách, z nichž vyčnívá jen jejich hlava a přední část těl, přičemž vyčnívající přibližně 1/3 až 1/2. Obzvlášť často je nacházíme během zimních měsíců, protože v této době jsou přitahováni do mělkých vod při březích, kde se rozmnožují. Jikry a potěr plavou volně ve vodě a mořské proudy je rozšiřují. Přesný způsob jejich rozmnožování není plně znám, ale předpokládá se, že jedna samice vypouští okolo 60 000 jiker.
Muréna obecná pro obživu využívá nejvíce korýše, sépie a ryby. Jak už bylo zmíněno, má velmi ostré zuby, díky nimž uchopí kořist tak pevně, že nemá ani nejmenší šanci uniknout.
Muréna se stává kořistí sportovních potápěčů, kteří ji loví za pomocí své harpuny za účelem trofeje. Někteří je loví pro kousky rybího masa, které se používají jako návnada pro sportovní rybaření. Maso se dá jakýmkoliv způsobem upravovat, ať už pečením, vařením anebo grilováním. Kůže Murény slouží i jako podmět pro výrobu kožených předmětů.

 

 

 

 

 

 

 

 

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com
 
10 GB Hosting za 25 Kč

Kvalitní hostingová služba za 25 Kč

Rychlé půjčky

Rychlé půjčky do výplat. První rychlá půjčka ZDARMA.

Geek Trička

Hadry pro opravdové Geeky, a zapálené Ajťáky.

Filmy - War-forum.net

Filmy ke stažení zdarma.

Ubytování zaměstnanců

Levné ubytování zaměstnanců v Praze