Radioaktivita v moři
Ničivé zemětřesení o síle devíti stupňů Richterovy škály udeřilo v pátek 11. března 2011 ve 14.46 hodin odpoledne místního času v Japonsku. Centrum zemětřesení bylo u severovýchodního pobřeží ostrova Honšú asi 180 kilometrů od města Sendai v hloubce 24 kilometrů. Zemětřesení způsobilo zvýšení hladiny a tím vlnu Tsunami, která sahala do výšky až 14 metrů, zabila nejméně 10 000 lidí a poničila desítky tisíc domů a budov.   Zemětřesení a následná vlna způsobila vážné problémy i v jaderné elektrárně Fukušima I. I II. Odstavily chladicí systémy a od té doby se technici snaží snížit teplotu v reaktorech. V jaderné elektrárně Fukušima I. vznikly výbuchy. Již dříve museli pracovníci elektrárny upouštět kvůli zvyšujícímu se tlaku radioaktivní páru. První zprávy oznamovaly, že radiace překročila až 1000 krát přirozenou normu. Bylo evakuováno kolem 200 000 lidí, žijících v okruhu 20 až 30 kilometrů. I jaderná elektrárna Fukušima II. má vážné problémy.
Teplotu v reaktorech se snaží regulovat sladkou vodou. Dříve používali mořskou vodou, ale ta podle odborníků na reaktorech zanechávala solné usazeniny, které by mohly techniku zkorodovat. USA proto dodalo Japoncům téměř dva miliony sladké vody.
Další problém způsobuje to, že díky chlazení reaktorů mořskou vodou se radioaktivita dostala i do moře. Výhodou je to, že radioaktivita ve vodě rychleji mizí. Podle různých měření se zamoření moře rozšířilo o dalších 1,6 kilometru severně od elektrárny. V moři nedaleko pátého a šestého bloku byl zjištěn radioaktivní jód 131 v hodnotách víc než tisíckrát přesahujících normu. Odborníci se proto obávají, že radioaktivní voda uniká z elektrárny do moře. Likvidace radioaktivity vody podle odborníků ale může trvat týdny. Podle mluvčího Tepco Hidehiko Nišijamy ale nebude mít radioaktivní jód ve vodě velký dopad na mořský život. Je to proto, že má radioaktivní jód osmidenní, a tedy poměrně krátký poločas rozpadu a ve vodě je proud, takže rostliny a živočichové nestihnou látku vstřebat.
Voda je i v jaderné elektrárně, takže firma TEPCO postupně odčerpává zamořenou vodu z celé Fukušimi I. Tato voda způsobila ozáření několika zaměstnanců a brání dalšímu postupu sanačních prací.
tsunami
Zdroj: ceskenoviny.cz
Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com
 
10 GB Hosting za 25 Kč

Kvalitní hostingová služba za 25 Kč

Rychlé půjčky

Rychlé půjčky do výplat. První rychlá půjčka ZDARMA.

Geek Trička

Hadry pro opravdové Geeky, a zapálené Ajťáky.

Filmy - War-forum.net

Filmy ke stažení zdarma.

Ubytování zaměstnanců

Levné ubytování zaměstnanců v Praze