Korýši

humrKorýši jsou druhově velmi rozmanitá skupina, od perlooček a klanožců, které jsou sotva vidět pouhým okem, k větším krabům, humrům a langustám. Korýši jsou v současnosti také členovci. Některé druhy korýšů jako svinky a stínky se přizpůsobili životu na zemi, ale většina druhů žije ve sladkých vodách nebo v moři. Vodní korýši představují nejpočetnější druhy na světě a mají hlavní roli v mnohých potravních řetězcích.

 

 

Anatomie

Korýši se liší od hmyzu a stonožek dvěma páry tykadel, složenýma očima a kutikulu mají často ztuženou uhličitanem vápenatým, zejména u větších druhů. Hlavu a hruď jim často kryje krunýř, jehož přední část je protažena do výběžku. Hruď se skládá z různého počtu článků.
Zadeček končí ocasovitým posledním článkem, který se nazývá telson. Krabi mají zadeček krátký, plochý a sklopený těsně pod široký krunýř.
Končetiny korýšů jsou rozděleny na dvě větve a specializovány pro různé funkce. Například pro pohyb, vnímání okolí, dýchání a odchovávání potomstva. První pár hrudních končetin může být silně zvětšený a tvoří chelipedy se silnými klepety, které používají pro obranu, lov potravy a manipulaci s ní a dokonce i k sexuální signalizaci. Hrudní končetiny nesou obvykle žábry. Bazální části některých končetin pomáhají při chůzi, kdežto na zadečkových segmentech jsou obvykle párovité plovací končetiny.

Potrava

Korýši mají široký okruh potravních strategií. Většina velkých druhů je dravá a přepadenou kořist drtí nebo trhá na kusy. Mnozí korýši jsou filtrátoři a používají hrudní nožky jako síto, kterým cedí z vody částečky potravy a podávají si je do úst. Kril se vznáší ve vodě a přitom lapá částice potravy vláskovitými štětinkami na hrudních nožkách. Malí korýši vybírají částice potravy ze sedimentu a lapají mikroorganismy na hladině.

Životní cyklus

Převážná většina korýšů je odděleného pohlaví. Páří se, kladou vajíčka a starají se o ně až do vylíhnutí. Vajíčka ukrývají do různých skrýší nebo si je připevňují k tělu na nohy. Z vajíček se vylíhnou drobounké larvy, které se vznášejí ve vodě, krmí se a rostou. Přitom se jim vytváří článkované tělo a nohy.
Stěhování rudých krabů
Jak již bylo zmíněno výše, do korýšů patří kraby. Krab rudý žije na Vánočních ostrovech v Indickém oceánu, kde jich je kolem 100 miliónů. Každý rok po prvních deštím migrují ze svých vnitrozemských obydlí k pobřeží, kde se ponořují do mořské vody a doplňují obsah solí a vody ve svém organismu. Po páření samice zůstávají u moře asi dva týdny, kde čekají, než vajíčka dostatečně vyspějí a pak je pouštějí také do vody u břehů.
humrkrab
Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com
 
10 GB Hosting za 25 Kč

Kvalitní hostingová služba za 25 Kč

Rychlé půjčky

Rychlé půjčky do výplat. První rychlá půjčka ZDARMA.

Geek Trička

Hadry pro opravdové Geeky, a zapálené Ajťáky.

Filmy - War-forum.net

Filmy ke stažení zdarma.

Ubytování zaměstnanců

Levné ubytování zaměstnanců v Praze