Hvězdice

morska hvezdiceHvězdice mají tvar hvězdy a patří mezi ostnokožce. To znamená, že mají kůži pokrytou ostny. Neumějí plavat, ale dovedou se velmi dobře plazit.
Po mořských rostlinách mohou vylézt na mělčinu, šplhat na pobřežní skály a slézt opět dolů. Proplazily se i do nejhlubších a nejtemnějších zákoutí.

 

 

Hvězdice nemají oči. Místo nich mají na konečcích ramen oční skvrny, kterými sice nerozeznávají tvary, ale rozlišují světlo a tmu. Ramena hvězdic jsou velmi ohebná, protože jejich kostra je složena z mnoha malých destiček, které se mohou pohybovat všemi směry. Dýchají žábrami, krátkými tenkostěnnými výrůstky, které jsou rozesety po celém těle. Většina hvězdic má pět ramen a převrátí-li se, dostane se hvězdice pomocí ramen lehce do správné polohy zpět. Na délce každého ramene má hvězdice panožky a na nich přísavky. Díky přísavkám mohou hvězdice přilnout ke skalám a lovit potravu. Uprostřed má každá hvězdice terč a z druhé strany ústa.


Druhy
Jsou různé druhy hvězdic, například hvězdice oranžová, bahenní, pětiúhlá, růžová nebo sluncovitá, která má dvanáct ramen.


Potrava
Hvězdice se živí měkkýši. Svými drobnými panožkami roztáhne lasturu, vsune do ní část svého žaludku a měkké tělo mlže tráví. Jde o mimotělní trávení.

 

morska hvezdicemorska hvezdice

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com
 
10 GB Hosting za 25 Kč

Kvalitní hostingová služba za 25 Kč

Rychlé půjčky

Rychlé půjčky do výplat. První rychlá půjčka ZDARMA.

Geek Trička

Hadry pro opravdové Geeky, a zapálené Ajťáky.

Filmy - War-forum.net

Filmy ke stažení zdarma.

Ubytování zaměstnanců

Levné ubytování zaměstnanců v Praze