Plejtvák obrovský

plejtvak obrovsky

Plejtvák obrovský čili modrá velryba je největší zvíře planety. Může denně zkonzumovat více než šest tun krilu (malých korýšů krunýřovek z čeledi Euphausiidae), z nichž se skoro výlučně skládá jeho potrava. Razí si cestu hejnem kořisti a jeho hrdlo se nadme do 4x větší šířky než je jeho šíře normální. Zavře pak tlamu, vypudí vodu a spolkne tisíce živočichů zachycených na kosticích. Krmí se hlavně v létě v polárních vodách bohatých na potravu nebo poblíž nich. Na zimu patrně migruje do teplých nižších zeměpisných šířek, kde též samice porodí potomky. Mládě je dlouhé 7 metrů, váží 2,5 tuny a je kojeno 6 – 8 měsíců. Plejtváci obrovští žijí obvykle osamoceně nebo ve dvojicích matka s mládětem, i když se při lovu potravy mohou sloučit do rozvolněných skupin. Ozývají se mručením, broukáním a sténáním, s hlasitostí i větší než 180 decibelů, takže to jsou nejhlasitější zvuky, jaké živočichové vydávají.
Mnozí kosticovci při výzvědech zůstanou stát svisle hlavou daleko vysunutou z vody. Mohou tak zjišťovat výskyt dalších kytovců, pozorovat pevninu nebo zkoumat vodní proudy.
Po návratu na hladinu plejtvák vypouští výdechovou fontánu vysokou asi 9 metrů a obsahující teplý vlhký vzduch z plic, sliz a oceánskou vodu. Když se chce potopit zpět do hloubky, postaví se kolmo dolů na hlavu, vystaví na odiv nápadnou širokou ocasní ploutev a strmě klesá do hloubky až asi 200 metrů. Dlouhá, úzká ocasní ploutev neposkytuje žádnou hnací energii; impuls je způsoben mocnými svaly zadní části těla, které prudce máchnou touto částí a ocasní ploutví nahoru a dolů.
Plejtvák obrovský má proudnicový obrys těla, zvláště v zimě, zatímco v létě mírně ztloustne. Malá hřbetní ploutev je posazena vzadu blízko ocasu. Zbarvení těla je převážně světle modrošedé.  Ze spodu jeho těla má 55 – 68 podélných rýh nebo vrás, které probíhají až do poloviny délky jeho těla.
Plejtvák obrovský je ohrožený druh. Dosahuje délky od 20 do 30 metrů a hmotnost dosahuje až 160 tun.

plejtvak obrovsky

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com
 
10 GB Hosting za 25 Kč

Kvalitní hostingová služba za 25 Kč

Rychlé půjčky

Rychlé půjčky do výplat. První rychlá půjčka ZDARMA.

Geek Trička

Hadry pro opravdové Geeky, a zapálené Ajťáky.

Filmy - War-forum.net

Filmy ke stažení zdarma.

Ubytování zaměstnanců

Levné ubytování zaměstnanců v Praze