Mník jednovousý

mnik lota lotaMník jednovousý (Lota lota) je sladkovodní dravá ryba o délce až 1,2 metru a hmotnosti až 34 kg. Dožívá se až 20 let. Najdeme ho ve sladkovodních, čistých a zároveň studených tocích na severu Severní Ameriky, v Evropě a v severní Asii. Ideální teplota vody pro mníka je pouhých 5°C. Původně byl Mník řazen mezi treskovité ryby, ale v nedávné době byla zavedena nová čeleď mníkovití a Mník je u nás jediným jejím zástupcem. Navíc je jediným druhem této čeledi, který se přizpůsobil životu ve sladké vodě.


Typický společný znak mníkovitých ryb je jediný vous trčící z brady směrem dopředu, prakticky vylučuje záměnu s jiným druhem a navíc má Mník poměrně netypické ploutve. Hřbetní ploutve jsou dvě, za první kratičkou následuje s mírným odstupem druhá ploutev, sahající od poloviny délky těla až k ploutvi ocasní.
Stejně dlouhá je i řitní ploutev a velmi neobvyklé je umístění břišních ploutví, které se nacházejí na hrdle ryby ještě před úrovní ploutví prsních. Tlama mníka je široká a svědčí o jeho dravém způsobu obživy.
Mníka jednovousého najdeme i v Čechách, kde dorůstá délky až 80 cm a hmotnosti až 5 kg. Přes den bývá Mník ukryt a za úsvitu nebo stmívání loví larvy hmyzu, žížaly, jikry, korýše a jiné malé ryby. Mník není dobrý lovec, ale dovede polknout i poměrně velkou kořist. Zajímavost je také to, že se tře v prosinci/lednu uprostřed noci a často pod ledem.

 

mník

mník

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com
 
10 GB Hosting za 25 Kč

Kvalitní hostingová služba za 25 Kč

Rychlé půjčky

Rychlé půjčky do výplat. První rychlá půjčka ZDARMA.

Geek Trička

Hadry pro opravdové Geeky, a zapálené Ajťáky.

Filmy - War-forum.net

Filmy ke stažení zdarma.

Ubytování zaměstnanců

Levné ubytování zaměstnanců v Praze