Obří škeble Geoduck

geoduckGeoduck, latinsky Panopea generosa, je druh velmi velké jedné škeble rodu Hiatellidae.

Schránka této škeble se pohybuje od 15 po více než 20 cm  na délku, zvláštností je sifon škeble, zvláštní orgán společný prakticky všem měkkýšům, který může být dlouhý až jeden metr na délku. Geoduck se běžně vyskytuje v severozápadním pobřeží USA a Kanadě. Geoduck je největší hrabající škeble na světě. Její váha se pohybuje mezi 0.5-1.5 Kg. Starší jedinci mohou mít váhu i pře 7 Kg.
Geoduck je jeden z nejdéle žijící tvorů na planetě. Nejstarší zaznamenaný věk geoducka byl 168. Stáří kolem 100 let je však běžnější. Vědci spekulují, že dlouhověkost Geoduck je důsledkem nízkého opotřebování. Geoduck nasává vodu s obsahem planktonu skrze svůj dlouhý sifon, odfiltruje plankton a skrze otvor v sifonu se zbaví všeho přebytečného.

Velký, masitý sifon je ceněný pro svoji pikantní chuť a křupavou strukturu. Geoduck je v některých kulturách považován za afrodiziakum, kvůli jeho falickému tvaru. Geoduck je velmi populární v Číně, kde je považován za pochoutku, jí se vařený ve fondue stylu čínského horkého hrnce. V korejské kuchyni se geoducks jí syrový s pikantní chilli omáčkou nebo v polévkách. V Japonsku se Geoduck připravuje jako syrový Sašimi máčený v sojové omáčce a wasabi. Na japonské meníčku by jste Geoducka mohli najít také jako mirugai nebo mirukuigai

geoduck

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com
 
10 GB Hosting za 25 Kč

Kvalitní hostingová služba za 25 Kč

Rychlé půjčky

Rychlé půjčky do výplat. První rychlá půjčka ZDARMA.

Geek Trička

Hadry pro opravdové Geeky, a zapálené Ajťáky.

Filmy - War-forum.net

Filmy ke stažení zdarma.

Ubytování zaměstnanců

Levné ubytování zaměstnanců v Praze