Posidonie mořská

posidonia Autor EzuPosidonie mořská roste na mořském dně až do hloubky 40 m. Jedná se o vytrvalé mořské rostliny, které rostou zcela ponořené a koření ve dně, mají oddenky.

Posidonie je jediný rod čeledi Posidoniaceae a patří mezi rostliny jednoděložné. Jelikož se jedná o mořské rostliny, byl rod pojmenován podle starořeckého boha moří Poseidona.  Vyskytuje se v Středozemním moři a v současné době zaujímají plochu asi 38 000 km2. Listy má přisedlé s listovými pochvami s dvouřadě uspořádanými čepelemi, které jsou čárkovité nebo se souběžnou žilnatinou. Jsou to jednodomé oboupohlavní rostliny.  Květy jsou uspořádány v květenstvích. Na každém bezlistém stonku se nachází několik klasů. Každý klas obsahuje v závislosti na druhu 3-6 květů . V jednom květu se skrývají tři tyčinky s přisedlými prašníky, opylování se děje pomocí vody (hydrogamie). Čepele listů jsou pásovité dlouhé až 1,5 m a asi 1 cm široké, na vrcholu zaokrouhlené.

Na zemi se nachází celkem 9 druhů, z toho jeden druh, posidonia oceanica, roste ve Středozemním moři. Všechny ostatní rostou v mořích kolem Austrálie. Posidonia mořská je zahrnuta pod ochranu Úmluvy o ochraně evropských planě rostoucích rostlin, volně žijících živočichů a přírodních stanovišť (Bernská úmluva). Zákonem chráněným druhem je v řadě zemí Mediteránu, například ve Španělsku. Odumřelé listy vytvářejí z vláken typické elipsoidní útvary, poněkud připomínající tenisové míčky, které jsou vyplavovány na pobřeží.  Květy tvoří shloučená květenství na prodloužených stopkách, gyneceum je monomerické se svrchním semeníkem. Plod je trochu dužnatý a plave díky zavzdušněným mezerám perikarpu .Rostliny se však množí i nepohlavně a vytvářejí rozsáhlé kolonie. Výživu přijímá oddenkem, který se plazí po dně. Z oddenku vyrůstají krátké stonky nesoucí dvouřadě uspořádané pásovité listy, zpravidla v počtu 6–7, které mají na podobu zploštělé pochvy. Pestík tvoří jediný plodolist, v jehož jednom pouzderném semeníku se zakládá jediné vajíčko. Plod má houbovitý charakter.

Posidonie vážně vypadá jako tráva na který se dá  hrát fotbal  ,sedět na dece a číst knihu, opalovat,přijit na jiné myšlenky, ale až na to, že tato tráva se nachází až ve 40 metrech a pod vodou.
Různé mořské bytosti  si dělají z posedonie také své sídlo, někteří tvorové zase potravu.  Je to zkrátka  životní cyklus tvorů v moři. Tuto rostlinu ve Francii dne 12. Května  2010 zkoumala skupina vědců, kteří se zabývala tím,  jestli  je na posedonii není něco zázračného. Tato skupina se neváhala potopit pro pár vzorku posedonie, ale léčivé účinky na rostlině nenašla. Neváhejte a zkuste se také podívat živě na tuto nádhernou mořskou trávu na vlastní oči.

 

Posidonia Autor Alberto Romeo

posidonia Autor Ezu

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com
 
10 GB Hosting za 25 Kč

Kvalitní hostingová služba za 25 Kč

Rychlé půjčky

Rychlé půjčky do výplat. První rychlá půjčka ZDARMA.

Geek Trička

Hadry pro opravdové Geeky, a zapálené Ajťáky.

Filmy - War-forum.net

Filmy ke stažení zdarma.

Ubytování zaměstnanců

Levné ubytování zaměstnanců v Praze