Amur bílý

amur - Peter HalaszAmur bílý (Ctenopharyngodon idella) je v Česku nepůvodní druh kaprovitých ryb. Do tehdejšího Československa byl dovezen hlavně z důvodu jeho rostlinožravosti za účelem likvidace porostů rákosí.

 

 

Popis a znaky:

Dorůstá velkých rozměrů kolem 100 cm a hmotnosti více jak 20 kg. Největší kus byl uloven roku 2008 v Labi, měřil 118 cm a vážil 28,7 kg.  Má protáhlé válcovité tělo, hlavu s mírně spodními ústy, široké čelo a nízko posazené oči. Ploutve jsou klasicky postavené, poměrně velké šupiny s tmavě zabarveným okrajem kryjí celé čelo. Charakteristická je černá výstelka břišní dutiny. Hřbet je tmavě olivově šedý až zelený, boky směrem k břichu postupně světlejší, břicho světlé šedobílé, někdy nažloutlé.

Výskyt a životní charakteristiky:

Výskyt závisí na vysázení násad získaných z chovu. V přírodních podmínkách se u nás už nevytírá. Je vysazován především do stojatých vod s vodními rostlinami, do některých nádrží a případně i do dolních toků velkých řek jako ryba určená pro sportovní rybolov. Dlouhověká ryba, dožívá se 15 - 25 let. Pohlavně dospívá v 5 – 7 letech, u nás se rozmnožuje umělým výtěrem. Jako potravu využívá především vodní rostliny a obiloviny a jiné látky rostlinného původu, které se dostanou do vody.

Podobné druhy:

Od jelce tlouště se odlišuje především tvarem hlavy s širokým čelem a nízko posazenýma očima.

Význam a ochrana:

Velice vyhledávaná a oblíbená ryba sportovního rybolovu, vyniká bojovností. Velmi dobrá kvalita masa, chutí podobná jako u kapřího masa. Vzhledem k nízkému obsahu tuku a zvýšenému obsahu bílkovin má výbornou dietetickou hodnotu. Amur je chován jako významná vedlejší ryba v rybnících a místně se používá pro likvidování nebo omezení vodních rostlin.  Za cílem čištení našich vod byl vysazován cíleně už počátkem 60.  století.

Jak se loví :

Jedná se o bojovou, plachou, býložravou rybu, která se dá lovit na rostlinné návnady z hladiny, ve vodním sloupci, ale i ze dna. Kdo nemá čas si ji vysedět na pravidelně zaarmovat, musí sledovat, co právě konzumuje v rybářském revíru, a nabídnout ji totéž nebo něco ještě lákavějšího. Není to vůbec snadné. Vidíme-li amury vyhřívající se po hladinou, záběru se spíše nedočkáme. Na konci léta na Dyji se jako nástrahu topolový list plující za pomoci kulového plovátka po hladině hladině protilehlého břehu. Zabralo na něj deset velkých amurů, ale ulovit se podařilo jen jednoho o délce 82 cm. Ostatní vlasec o průměru 0,2 mm utrhli a na silnější nebraly. Amur je zdatný soupeř, ale nezáludným vázkám se většinou vyhýbá. Nesmíme ho poplašit a boj příliš uspěchat. Sedíme-li raději u dvou prutů na zakrmeném místě,  můžeme použít velmi osvědčené nástrahy, jako jsou merun’ky , ringle , třešně , kukuřice nebo hrách. Nejmenší povolená míra u nás je 50 cm.

Potrava :

To dokazuje, že se amur neživí pouze potravou rostlinného původu, ale živí se i krmivem, které je pro kapry a jinou bílou rybu. Nemá problém zbodnout jako malinu kostku z chleba 5x5x5 cm z hladiny. Ovšem, ale rostliny jsou jeho největší částí obživy. Jako většina ryb, záleží na teplotě vody, respektive na teplotě těla jak velký má hlad. Většina sladkovodních ryb u nás v teplých letních měsících přijímají mnohem více potravy, než přes zimu, výjimkou je mník jednovousí.

amur - Peter Halasz

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com
 
10 GB Hosting za 25 Kč

Kvalitní hostingová služba za 25 Kč

Rychlé půjčky

Rychlé půjčky do výplat. První rychlá půjčka ZDARMA.

Geek Trička

Hadry pro opravdové Geeky, a zapálené Ajťáky.

Filmy - War-forum.net

Filmy ke stažení zdarma.

Ubytování zaměstnanců

Levné ubytování zaměstnanců v Praze