Mihule ukrajinská

mihule

Mihule ukrajinská (Eudontomyzon mariae) je přísně chráněný, vzácný a kriticky ohrožený druh, který se v České Republice vyskytuje pouze v jedné lokalitě.  Bez výrazné podpory a realizace záchranného programu má tento druh  u nás pouze minimální šanci na záchranu na udržení a přežití v našich vodách.

Popis a znaky: Protáhlé hadovité tělo je na průřezu okrouhlé, výška nepřesahuje 1cm, dorůstají až 23cm. Ústa mají podobu kruhovitého přísavného terče se spodním postavením. Larvy nemají oči, na hlavě mají po obou stranách 7 drobných otvorů žaberních štěrbin. Po metamorfóze ( proměně ) larev v dospělce se u dospělců objeví výrazné kulaté oči.  Larvy, ani dopělci nemají žádné párové ploutve, souběžný ploutevní lem místo nepárových ploutví obepíná přibližně polovinu zadní části těla. Jeho výška je proměnlivá. Hřbetní část těla je tmavošedá až černá, břišní část bílá až našedlá, stříbřitá. U živých larev je tělo více nebo méně tmavě mramorované.

Výsky a životní charakteristiky: Vyskytuje se pouze ve velmi malé početnosti v Račím potoce u Velkých Losin ( povodí řeky Moravy ). Larvy žijí zahrabány v písčito-zemitých nánosek, živí se řasami a jemným detritem ( rozpadajícími se odumřelými organickými zbytky ). Stadium larvy trvá 4-5 let, po metamorfóze v podzimních měsících se dospělci, kterým se objeví oči a degeneruje trávící ústroje, v květnu následujícího jara se třou. Vyhledávají proudové úseky s písčito-stěrkovým dnem, kam do dírek v podobě jamek ukládají jikry. Tření v případě početnějšího výskytu probíhá skupinově. Po vytření dospělci v několika dalších týdnech hynou.
Význam a ochrana:

mihule

mihule

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com
 
10 GB Hosting za 25 Kč

Kvalitní hostingová služba za 25 Kč

Rychlé půjčky

Rychlé půjčky do výplat. První rychlá půjčka ZDARMA.

Geek Trička

Hadry pro opravdové Geeky, a zapálené Ajťáky.

Filmy - War-forum.net

Filmy ke stažení zdarma.

Ubytování zaměstnanců

Levné ubytování zaměstnanců v Praze