Cave diving - Potápění v jeskyních
Cave diving, jako speciální typ potápění, nabízí účastníkům průzkum přírodních či uměle konstruovaných jeskyní, které jsou zatopeny vodou. Vzhledem k nutnosti zvládnutí pokročilých technik, speciálního vybavení a potencionálního rizika se s tímto typem potápění nesetkáváme tak často. Na druhou stranu hovoříme o neuvěřitelně atraktivní záležitosti. Cave diving představuje skutečnou dominantu - dimenzi jiného světa.
Cave Diving
Většina potápěčů, kteří se specializují na tzv. cave diving – potápění v jeskyních, se shodují, že důvody, proč obdivují právě tento typ potápění, jsou slovy prostě nepopsatelné. Krása podmořských jeskyní, unikátních geologických tvarů, fauny a flóry přesahuje lidské vyjadřování. Nikde jinde, ani na světově vyhlášených destinacích pro „open air“ potápění, nenajdete tak jedinečné životní formace. Nepochybnou výhodou je absence působení větru a vln. Viditelnost se v mnohých jeskyních měří na stovky metrů. Průzračnost je mnohdy ještě čistší než v oceánské vodě. Mimo jiné je cave diving perfektním výukovým programem pro geology. V jeskyních můžeme totiž najít zřetelné znaky formování planety Země a vůbec vývoje života na Zemi.
Cave Diving
Jedna z nejvýznamnějších výhod potápění ve volném moři je fakt, že cokoli se stane (funkční závada vybavení či ztráta vzduchu), můžete se obrátit na buddyho a zahájit nouzové vynoření. V případě jeskynního potápění to zkrátka není úplně možné, navíc systém jeskynních tunelů nám často připomíná labyrint. Právě to činí cave diving jedním z nejnebezpečnějších druhů potápění a je skutečnou výzvou pro každého potápěče. Speciální trénink zahrnuje vhodný výběr vybavení, praktické cvičení speciálních plaveckých i jiných technik, seznámení s bezpečnostními riziky, pravidly vhodné regulace a managementu s kyslíkovými bombami, komunikační signály, rizikové výstupy, včetně seznámení s psychologickou stránkou věci. Skutečnost je taková, že přibližně jedno procento z populace potápěčů má dostatečné znalosti, schopnosti a zkušenosti, vhodný postoj a úsudek pro to, aby se z nich stali jeskynní potápěči.
Cave Diving
V žádném případě vám nebude stačit univerzální trénink pro potápění v uzavřených prostorách. Jeskynní potápění je sice jeden druh ponoru do uzavřených prostorů, avšak má svá výrazná specifika. Oproti potápění ve vracích lodí se liší hned na několika úrovních. Podmořské jeskyně jsou řazeny mezi extrémně křehké prostředí. Proto je zapotřebí zvýšené pozornosti, abychom tyto unikátní struktury neporušili. V průzkumu potápěči pronikají dovnitř jeskyně, což vyžaduje velkou dávku odvahy, sebeodhodlání a sebedůvěry. A v neposlední řadě je potřeba připomenout, že pro cave diving je zapotřebí vybavení přímo pro tento typ potápění. V žádném případě si nevystačíte s vybavením pro ice diving nebo wreck diving, i když se jedná o druhy potápění v uzavřených prostorách. Každý typ v sobě skrývá svá vlastní rizika, na která je potřeba se důkladně připravit – a to nejen vybavením, ale také tréninkem. Naučíte se správně pracovat s navijákem a vodícím lanem. Jedná se o činnost, kterou musíte zvládat na 100%, proto jí v trénincích věnujte obzvlášť velkou pozornost. Naučíte se také speciální techniky, např. helicopter turn, kterými budete lépe kontrolovat vaše pohyby ve vodě. V otevřeném moři se můžete pohybovat neomezeně, ale v jeskyních jste obklopeni stěnami. Pozornost se vyplatí zaměřit také na regulaci tlaku, která se opět liší oproti potápění v jiném prostředí.
Cave Diving
Základním předpokladem je fakt, že v každém případě musíte mít dostatek vzduchu, abyste se vy i váš kolega dostali z jeskyně. Navíc je potřeba samozřejmě počítat s tlakovými prodlevami při bezpečném výstupu a včas si uvědomit, že cesta zpátky trvá minimálně stejnou dobu, jako cesta sem. Obecně však platí, že při spotřebování jedné třetiny vzduchu je ten pravý čas na cestu zpátky.
Jedny z nejúžasnějších lokalit pro cave diving leží při Havajských ostrovech. Zdejším rozsáhlým zaplaveným labyrintům jeskyní a podmořských tunelů dokáže odolat jen málokdo. Jedinou nevýhodou těchto útvarů, které byly formovány v poslední době ledové, je minimum podmořského života.
Cave Diving
Na Americkém kontinentu se největší skupina potápěčů formuje při poloostrovu Florida. Jedním z nejznámějších podmořských jeskynních systémů je Leon Sinks. Jedná se o několik vzájemně propojených jeskynní a tunelů. Nejhlubší podmořská jeskyně nese název Weeki Wachee Spring. I přes silné proudění se podařilo v roce 2007 skupince amerických potápěčů dosáhnout hloubky 120 metrů.
Významnou oblastí pro cave diving je také Mexiko a jeho poloostrov Yucatán, Brazílie a země protinožců Austrálie. Pro nás bude však nejpřijatelnější oblast Středozemního moře. Vydejte se severovýchodně od ostrova Sardinie do oblasti Alghero. Mezi třiceti velkými a desítky malými jeskyněmi najdete také nejznámější jeskyni Nereo Cave, která je zároveň největší podmořskou jeskyní ve Středozemním moři. Při západní straně Sardinie se nachází jedna z nejhlubších jeskynní, kde klesnete do hloubky až 110 metrů.

Cave Diving

Cave Diving

Cave Diving

Cave Diving
Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com
 
10 GB Hosting za 25 Kč

Kvalitní hostingová služba za 25 Kč

Rychlé půjčky

Rychlé půjčky do výplat. První rychlá půjčka ZDARMA.

Geek Trička

Hadry pro opravdové Geeky, a zapálené Ajťáky.

Filmy - War-forum.net

Filmy ke stažení zdarma.

Ubytování zaměstnanců

Levné ubytování zaměstnanců v Praze