Neopren

Potápěčské obleky

Neopren byl vynalezen firmou Du Pont a je vyráběn od roku 1935.
Neoprén je největší ochranou proti zimě a odřeninám plavce ve vodě. Také pomáhá při nadnášení, nikdy však nenahradí plovací vestu.

Čím je neopren silnější, tím lépe izoluje, ale zato více brání v pohybu. Tloušťku volíme podle předpokládané činnosti. Neopren může být jedno nebo oboustranně kašírovaný, tj. textilní potah je po obou stranách z mikroporézní gumy. Zásadní je zvolit správnou velikost. Příliš volný se zaplní vodou a my se v něm neohřejeme. Malý naopak bude škrtit a bránit krevnímu oběhu. Počítejme však s tím, že se po namočení nepatrně povolí. Skladujeme ho pověšený, ne složený - záhyby se mohou vytlačit. Neopren se nepere v pračce, jen se opláchne, případně jemně "vyčeše" kartáčkem v mýdlové vodě, prací prášky apod. mu vadí.

Typy potápěčských obleků:
Suchý potápěčský oblek
Mokrý potápěčský oblek
Polosuchý potápěčský oblek
Obleky na freediving

Mokrý oblek

Mokré neopreny jsou relativně levné, jednoduché a jsou používány ve vodách, kde se teplota pohybuje mezi 10°C a 25°C. Mokré obleky se vyrábí z napěněného neoprenu a vybrat si můžete z různých tloušťek. Mokrý se mu říká proto, že do něj může natéct voda, ale tu potápěč svým tělem ohřeje. Přístupu další studené vody pak brání právě neopren. U těchto druhů obleků je důležité mít správnou velikost, která nám sedí přímo na tělo.

Suchý oblek

Suché obleky se používají ve vodách, kde se teplota pohybuje do 15°C. Výhodou tohoto obleku je, že do něj nenateče voda, čímž je zaručeno větší teplo. Suché obleky se nevyrábí jen z neoprenu, i když ty bývají nejteplejší, ale také z trilaminátu a klasické pogumované tkaniny. Obleky z pogumované tkaniny jsou však výrazně dražší. Suchý neopren je tak finančně náročnější na pořízení, na ovládání pod vodou a navíc i údržba vyžaduje větší pozornost. Ceny se zde pohybují cca od 16 tisíc korun nahoru.

Polosuchý oblek

Polosuchý oblek se obvykle používá ve vodách s teplotou mezi 10°C a 20°C. Tento neopren je navržen tak, aby podstatně snížil cirkulaci vody v obleku a je ideálním řešením pro potápěče, kteří chtějí používat jeden oblek do teplé i studené vody. Podle tloušťky neoprenu Vás tedy více či méně chrání před prochladnutím. Jeho izolační vlastnosti dále zlepšují dvojité manžety na rukou a nohou a suchý (vodotěsný) zip přes ramena.

Freediving

Obleky pro nádechové potápění, neboli freediving jsou většinou tenčí, nemají zipy a nejsou ani nijak prošité. Skvěle se v nich pohybuje, jsou velmi pružné a měkké. Umožňují tak všestranný pohyb a bezproblémové dýchání, navíc poskytují i vyšší tepelný komfort. Pro freedivingové obleky je typický klasický střih pod názvem long-john.

Součástí obleku potápěče by měly být i neoprenové botky, rukavice a kukla chránící hlavu.


Jak vybrat ten správný neopren?

Hodně potápěčů, zejména začátečníku, má problém s tím, jak si vybrat správný oblek. Zásadním faktorem jsou především finanční možnosti. Nabídka výrobců je skutečně široká a je jen na vás, zda chcete mít nový model, ten vyjde i na několik desítek tisíc korun, či vám stačí středně kvalitní model, který stojí kolem 8 tisíc korun. Také můžete navštívit bazary a fóra, kde se prodávají potápěčské obleky (i použité) za cenu kolem 5 tisíc.

S výběrem neoprenu by vám měl pomoct zkušený potápěč. Oblek nekupujte bez vyzkoušení, nejlepší je, když jej můžete vyzkoušet přímo ve vodě, např. v plaveckém bazénu. Nejdříve oblek namočte, následně počkejte na břehu, až se voda usadí, poté znovu vlezte do bazénu a zaplavte v něm alespoň 100 metrů. Tím zjistíte, zda vás neopren nikde nestahuje, nebo naopak do něj nenabíráte vodu. Zda-li je vše v pořádku, nezbývá vám nic jiného, než oblek koupit.

Neoprenové obleky se dnes vyrábí jednak v dlouhém provedení, jednak v krátkém provedení. Můžete k nim přikoupit mnoho dalších doplňků, např. boty, ponožky, rukavice, haupny, ledvinové pásy nebo podobleky určené speciálně pro potápěče.
Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com
 
10 GB Hosting za 25 Kč

Kvalitní hostingová služba za 25 Kč

Rychlé půjčky

Rychlé půjčky do výplat. První rychlá půjčka ZDARMA.

Geek Trička

Hadry pro opravdové Geeky, a zapálené Ajťáky.

Filmy - War-forum.net

Filmy ke stažení zdarma.

Ubytování zaměstnanců

Levné ubytování zaměstnanců v Praze