INZERCE
10 prapodivných ryb s vtipnými jmény |
Oceány jsou plné prapodivných a záhadných ryb a mnoho z nich bylo i vtipně pojmenováno svými objeviteli. Podívejte se s námi na deset prapodivných ryb s vtipnými jmény. Ježík hnědý, Měsíčník svítívý, Vlkouš obecný, Pyskoun rozpůlený, Odranec smrtící, Štítník červený, Broník jeseterovitý, Zubovka černá, Řasovník obecný.
Ježík hnědýPři ohrožení polyká velké množství vody a zvětšuje se, až vypadá jako ježatý kulatý míč, protože trny, které v klidu leží špičkami dozadu, se kolmo vztyčí. Toto trnité brnění však omezuje plavecké schopnosti ježíka a tak se k nelibosti rybářů často zaplete do sítí. Ježík hnědý má hnědou hřbetní stranu a na spodině je žlutý. Je to obyvatel mořských útesů. Mocné čelisti, vybavené splynulými zuby, mu umožňují drtit krunýře a kostry mnohých mořských bezobratlých živočichů.
Měsíčník svítívýMěsíčník svítivý je nejtěžší kostnatá ryba na světě. Její hmotnost činí až 2 tuny a dosahuje délky až 4 metry. Má také velmi neobvyklý kruhovitý tvar těla (jeho vědecký název znamená mlýnský kámen). Mladí jedinci mají eliptickou formu. Měsíčník svítivý se živí hlavně medúzami – zuby vykusuje sousta z jejich těla. Normálně se pohybuje pomalu, ale při ohrožení dokáže i vyskakovat nad hladinu. Někdy se sluní na hladině s tělem ve vodorovné poloze. Činí to však pravděpodobně jen když onemocní nebo umírají. Tento druh je nesmírně plodný. Tře se na otevřeném moři a samice klade až 3OO milionů jiker; ty jsou pasivně unášeny vodními proudy.
Vlkouš obecnýVlkouš obecný je samotářsky žijící predátor mělkých vod, nemá břišní ploutve, ale jen rudimentární závěsný skelet. Má velmi dobře vyvinuté zuby, vpředu čelistí jsou kuželovité a na stranách stoličkovité. Zuby a kostěnou desku na patře používá k drcení skořápek měkkýšů a krunýřů krabů, humrů, ježovek a jiných ostnokožců, jimiž se živí. K páření dochází v zimě v hlubší vodě. Jikry hlídá samec až d vylíhnutí larev. Původně byli vlkouši chytáni jen jako vedlejší produkt lovu trawlery, ale jejich maso má příjemnou chuť, a proto se v posledních letech zvyšuje obchodní význam tohoto rybího druhu.
Pyskoun rozpůlenýPyskoun rozpůlený je důležitý člen společenstev korálových útesů. Je to ryba čistič, živí se parazity napadajícími jiné ryby a také slizem a šupinami jiných ryb. Dotyčná ryba – „klient“ – čeká ve „frontě“ ve zvláštních čistících stanicích, které jsou obvykle obsazené párem pyskounů nebo skupinou samic s jedním dospělým samcem. Uhynulého dominantního samce nahrazuje nikoli jiný samec, ale dominantní samice, která změní pohlaví.
Odranec smrtícíTato ryba je robustní, pomalu se pohybující lovec s perfektní kamufláží a smrtícím jedem vylučovaným žlázami u základů třinácti hřbetních trnů. Trny mají ostré špičky a snadno se mohou zabodnout lidem do nohou, což mívá někdy smrtelné následky. Odranec při lovu leží nehybně na podkladu nebo se někdy napolo zahrabe do dna a čeká; vztyčená hlava a vyčnělé oči mu umožňují objevit kořist, jakmile se dostane do jeho blízkosti.
Štítník červenýNačervenalé zbarvení a hlava chráněná kostěnými deskami jsou adaptace k životu na dně moře. Štítník červený má také u každé prsní ploutve tři izolované dlouhé a vysoce pohyblivé paprsky, které fungují jako nohy, neboť nadzdvihují jeho tělo nade dno oceánu. Tyto ploutevní paprsky jsou navíc vysoce citlivé a štítník je používá k prohledávání dna při lovu měkkýšů a korýšů, kteří spolu s rybami tvoří jeho hlavní potravu. Štítník vydává bručivé zvuky stahováním svalstva spojeného s plynovým měchýřem. Tyto zvuky mohou pomáhat při udržování soudržnosti mezi štítníky.
Broník jeseterovitýBroník jeseterovitý je jedním z přibližně 50 druhů čeledi broníkovitých z řádu ropušnicotvárných. Podobá se jeseterům (odtud to jméno). Jako všichni broníci má velkou hlavu, prodloužený rypec a používá prsní ploutve jako vesla a ocas jako kormidlo při pohybu po mořském dně. Všichni broníci mají také dolů mířící ústa a na jejich okrajích charakteristické shluky jemně rozčleněných vousků.
Zubovka černáZubovka černá náleží do malé skupiny hlubokomořských ryb, které dokážou ulovit a pozřít ryby větší než jsou samy, protože jejich tlama a žaludek se mohou velmi silně roztáhnout. Po strávení obsahu žaludku ryba nabývá opět normální tvar. Zubovka černá žije v hlubokém oceánu, ale při lovu potravy vplouvá i do mělčích vod. Má dvě hřbetní ploutve, dlouhou řitní ploutev s jedním trnem a vidličnatou ocasní ploutev.
Řasovník obecnýŘasovník obecný je jeden z největších a nejbizarněji formovaných druhů koníčků. Jeho tělo je pokryto jako u jiných koní |